PİYASALAR

"Türkiye dünya çapında güce dönüştü"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Azerbaycan dostluk ve kardeşliğinin bölgede istikrar sağlayıcı bir rol üstlendiğini belirterek, "Güçlenen Türkiye bizim de gücümüzü artırıyor. Sizin başarılarınıza kalpten seviniyoruz. Aziz gardaşımın liderliği sayesinde Türkiye bugün dünya çapında bir güce dönüşmüş durumdadır." dedi.

Aliyev, Bakü'de gerçekleştirilen Azerbaycan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin en yüksek düzeyde olduğunu söyleyen Aliyev, dünyada birbirlerine bu kadar yakın olan ve destek veren başka ülkelerin bulunmadığını belirtti.

"TÜRK SAVUNMA SANAYİSİNE İLGİ DUYUYORUZ"

Bu yıl Azerbaycan'da Türk ordusuyla üç kez ortak tatbikat gerçekleştirildiğini dile getiren Aliyev, "Askeri, teknik alandaki ortak faaliyetimiz devam ediyor. Türkiye'nin her geçen gün gelişen savunma sanayisine büyük ilgi duyuyoruz. Türkiye'den askeri ürünler alıyoruz, bundan sonra da almaya devam edeceğiz." dedi.

"TÜRK ŞİRKETLERİNİN GÖRDÜĞÜ İŞLER KALİTELİ"

İki ülke arasında gelecekte yürürlülüğe girmesi planlanan tercihli ticaret anlaşmasıyla ticaret hacminin büyük oranda artacağına işaret eden Aliyev, "Karşılıklı yatırımlar konusunu da görüştük. Bugüne kadar Azerbaycan'dan Türkiye'ye 10 milyar dolar, Türkiye'den Azerbaycan'a ise 11 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımların hacmi artacak. Azerbaycan'ın Türkiye'ye olan yatırımları 20 milyar dolara ulaşacak.

Türk şirketleri uzun süredir Azerbaycan'da başarılı faaliyet sürdürüyor. Türk şirketleri bugüne kadar Azerbaycan devletinin 11 milyar dolar tutarında kamu ihalesini aldı. Biz bundan memnunuz. Türk şirketlerinin gördüğü işler çok kaliteli." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, DÜNYA ÇAPINDA BİR GÜCE DÖNÜŞTÜ"

Enerji ve ulaştırma konularını da müzakere ettiklerini söyleyen Aliyev, şunları kaydetti:

"Hedeflerimize doğru başarıyla ilerliyoruz. TANAP yakın zamanda tamamlanacak. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı dün açıldı. Bu tarihi günü kardeşimle (Erdoğan'la) ve Türkiye'den gelen diğer kardeşlerimizle birlikte yaşadık. Türkiye ve Azerbaycan'ın girişimleriyle yapılan tüm projeler faaliyete geçiyor. Bu, bizim birlik ve dostluğumuz sayesinde oluyor. Bugün Türkiye ile Azerbaycan'ın dostluk ve kardeşliği, bölge için önemli etkendir, bölgede istikrar sağlayıcı bir rol üstleniyor. Güçlenen Türkiye bizim de gücümüzü artırıyor. Sizin başarılarınıza kalpten seviniyoruz. Aziz gardaşımın liderliği sayesinde Türkiye bugün dünya çapında bir güce dönüşmüş durumdadır. Dostları seviniyor, düşmanları ise üzülüyor. Türkiye-Azerbaycan birliği ve kardeşliği ebedi olacaktır."