PİYASALAR

Yazılımın babayiğitleri hazır

Küresel yazılım devlerinin dijital ambargo uygulama tehditlerine karşı Türk yazılımcılardan ‘Biz üretmeye hazırız’ mesajı geldi. 100 ülkeye ihracat yapan yerli yazılımcılar, firmaların birçok ihtiyacını karşılayabileceklerini açıkladı

Küresel yazılım devlerinin iş dünyasını sarsan dijital ambargolarına yerli yazılım firmalarından karşı hamle geldi. Türkiye'de birçok önemli kamu ve özel sektör kuruluşunun yabancı sermayeli firmalarla çalıştığını ifade eden sektör temsilcileri, Türk yazılım sektörünün bu alandaki birçok ihtiyacı karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi. SABAH'ın dün yaptığı "Digital Ambargo Kaosu" haberi gündeme damga vurdu. Tartışmaların odağındaki Alman yazılım devi SAP, İran'la ticaret yapan firmalarla ilişkisini keseceği iddialarını SABAH'a yaptığı açıklamada doğruladı. Ambargoya, Microsoft'un da ekleneceği iddiaları da konuşulmaya devam ediliyor. Yazılım şirketlerinin İran ambargosu tüm ülkeler için geçerli olsa da bu durumun en çok Türkiye'yi etkileyeceği belirtiliyor. Yazılımların şirketlerin en önemli bilgilerini içinde barındırdığını belirten CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, "Bugün yabancı yazılım firmalarının şirketlere uyguladığı dijital ambargo, yerli yazılımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Yıllardır bıkmadan usanmadan 'evinizin anahtarı başkasında olmasın sizde olsun' diye anlattık. Anahtarın başkasında olmasının hem şirketlere hem de Türkiye'ye nasıl bir zarar verebileceğini bugün yaşanılan ambargoyla görmüş olduk" dedi.


TİCARETE KARIŞAMAZLAR

Şirketlerin tüm süreçlerinin yurtdışı kaynaklı şirketlerin elinde olmasının ülkemiz açısından yarattığı tehlikenin altını çizen Recep Palamut, "Yabancı yazılım şirketlerine uygulanmayan vergiler yüzünden ülkemiz her yıl 1.2 milyar TL vergi kaybı yaşıyor. Bugün rakamlara baktığımızda Türkiye'nin 30 milyar TL'lik ihracat hedefi var. Yazılım firması, bir firmanın nereye ihracat yapacağı konusunda karar mercii değildir" dedi.
"Yazılım ve ekonomi olarak dışa bağımlılığımızı olabildiğince azaltmamız gereken bir dönemdeyiz" diyen Palamut sözlerine şu şekilde devam etti: "Türk yazılımcıları dünya sıralamasına girebilecek durumdayken, yabancı yazılım firmalarından hizmet almak ülkemiz ekonomisi açısından, özellikle bu dönemlerde sorgulamamız gereken bir durum. Türk sanayisi başta olmak üzere tüm kamu kuruluşları bu konuda daha hassas olmalılar."