PİYASALAR

TİAD: Leasingler uygun faizle sunulursa yatırımlar artar

Yatırımların yüzde 65’ini leasing ile gerçekleşen takım tezgâhları sektöründe leasingle işlem oranı yüzde 5’in altına indi. TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu “Yatırım maliyetleri hayli yüksek olan makinalar için 24 aydan kısa olmamak üzere uygun faizle bir yatırım enstrümanı üretilmeli. Aksi halde Türkiye’nin 2019 ve 2020 üretim ve yatırım verileri baş aşağı olacak. Uzun vadede Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkileyecek.” dedi.

Leasing firmalarının iştahsız olması, leasing yöneticilerinin bireysel olarak risk almaması ve işlem yapmamak adına çok yüksek faiz teklif etmesi nedeniyle yatırımlar durma noktasına geldi. Sadece ihracata çalışan ve özsermayesi güçlü firmalar yatırım yapabiliyor.

Takım Tezghları Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Hakan Aydoğdu “Yatırım maliyetleri hayli yüksek olan makinalar için 24 aydan kısa olmamak üzere uygun faizle bir yatırım enstrümanı üretilmeli. Aksi halde Türkiye’nin 2019 ve 2020 üretim ve yatırım verileri baş aşağı olacak. Uzun vadede Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkileyecek. KOBİ'ler için hazırlanan yeni kredi paketinin üretime dönmesi için yatırımların yüzde 65’inin leasing ile yapıldığı makine ve takım tezgahları sektöründe, leasinglerin işlem yapamaması ya da teşvik edici olmaması; şu an için büyük sorun ve maalesef geleceğe yönelik büyük bir tehdit. Eğer leasinglerin de sektörümüz için ciddiyeti anlaşılır ve onlar için de uygun faizli kaynak yaratılabilirse üretimin önü açılmış olur.” açıklamasında bulundu.