PİYASALAR

IoT Bağlantılı Cihazlar 2023'te 3.5 Milyara Ulaşacak

Ericsson'un yayınlanan son Mobilite Raporu, 5G’ye ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) yüksek büyüme hızına dikkat çekiyor. Kasım 2017’den bu yana hücresel IoT bağlantılarının büyüme tahmini neredeyse iki katına çıktı. Çin’de devam eden kullanım artışıyla birlikte, bağlantı artışının 2023 yılında 3.5 milyara ulaşması bekleniyor.

Dar Bant-Nesnelerin İnterneti (NB IoT) ve Kategori M1 gibi hücresel Nesnelerin İnterneti alanındaki son teknolojik gelişmeler bu artışı körüklemenin yanı sıra operatörlerin verimliliğini artırıyor, müşteri memnuniyetini geliştirme fırsatı sağlıyor.

Mobil operatörler, farklı kullanım alanlarını desteklemek için LTE ağı üzerinden son teknolojileri kullanarak dünya çapında 60'tan fazla hücresel IoT ağını hazır hale getirdi. Kuzey Amerika farklı kullanım alanlarında lojistik ve filo yönetimiyle öne çıkıyor. Çin ise, akıllı şehirler ve akıllı tarım alanları kullanımlarında başı çekiyor.

2018'in sonları ile 2019'un ortası arasında 5G'yi piyasaya sürmeyi planlayan ABD'li tüm büyük operatörlerle birlikte, Kuzey Amerika'nın 5G’ye öncülük etmesi bekleniyor. 2023 sonunda, Kuzey Amerika'daki tüm mobil aboneliklerin yüzde 50'sine yakınının, Kuzey Doğu Asya'nın yüzde 34'ünün ve Batı Avrupa'nın yüzde 21'inin 5G’li olacağı tahminler arasında yer alıyor.

Küresel boyutlu büyük 5G kurulumları 2020 itibariyle bekleniyor. Ericsson, 2023 yılı sonuna kadar geliştirilmiş mobil genişbant için 1 milyardan fazla 5G aboneliği öngörüyor ve bu rakam tüm mobil aboneliklerin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturuyor.

Haberin Devamı Platin Dergisi Digital Trend'de...