PİYASALAR

İş dünyasının değerleri Değer Zirvesi için buluştu

‘Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Markalar Ödül Töreni’, Türkiye’ye değer katan markalara dikkat çekmek, köklerimizden vazgeçmeden üretimi ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla 19 Aralık’ta Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenecek. Zirvede toplam 19 marka ödül alacak

Zirveyi anlatmak amacıyla TABA ve TÜGİAD yönetim kurulu üyesi, Activa Tanıtım Organizasyon Kurucusu Pınar Erez’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Birleşik Markalar Derneği, Mavi, Arzum, Karaca, Vakko, Tosyalı Holding yöneticilerinin katıldığı buluşmada, yerli imkanlarla üretimi teşvik etmenin, kültür ve değerlerle harmanlanan markaların sadece ülkemizde değil dünyada da daha başarılı olduğu anlatıldı. Markaların liderleri ortak görüş olarak “Biz sadece kaliteli bir ürün değil, kültür ve değerlerimizi de ihraç ediyoruz. Bir dünya markası olmanın en önemli sırrı bu” dedi.

BMD Başkanı Sinan Öncel: “Sadece ürünlerimizi değil, Türk gastronomisini de ihraç ediyoruz”

BMD bünyesinde 456 marka ve bu kapsamdaki 3.650 mağaza ve 15 bin corner’ın Türkiye’nin değerlerini ve kültürünü de gastronomi, moda, tasarım boyutuyla dünyaya taşıdığının altını çizdi.

Sinan Öncel, “Simit Dünyası örneğinde de görebileceğimiz gibi, Türkiye’nin değerlerini Türk simidi aracılığıyla ve gastronomik boyutuyla da dünyaya taşıyor. Bu büyük bir başarı öyküsü… Dünyada bir Türk markasının mağazasını açmak demek, aynı zamanda mağazanın mobilyasının ihracatı ile mimari konuda da kazanç kapısı olması demek.

ARZUM Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı: “En büyük hedefimiz, çayın anavatanı Çin’e Türk kahvesi içirmek”

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, dünyada 10.300 adet elektrikli ev aletleri markası olduğunu, bunlardan sadece 8 tanesinin Türk kahvesi yaptığı ve bu 8 markadan birinin de Arzum olduğunu söyledi.

Kolbaşı, “Arzum olarak en önemli değerlerimizden biri de sadece Türk kahvesi makinesi üretmek değil, Türk kahvesi ve kültürünü dünyaya ihraç etmek… Bizim ihracatta en büyük hedefimiz, çayın anavatanı olan ve dünyada kahve pazarının en hızlı büyüdüğü Çin’e Arzum OKKA ile Türk kahvesi içirmek” dedi.

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz: “Bulunduğumuz her ülkede Türkiye’yi yaşatıyoruz”

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, “Türkiye bir kumaş cenneti ve ekosistemi müthiş. Biz Türk tekstilciler olarak Japon ve İtalyanlarla yarışıyoruz. Bu ekosistemin sonucu olarak da Türkiye’de yeşerdi Mavi…” şeklinde Mavi’nin dünyadaki Türk değerleriyle yolculuğunu anlattı.

Yavuz “Dünyanın en değerli 10 jean markasından biri olarak, Türkiye’nin değerlerini ve kültürünü bu yıl 10 milyara yakın jean üreterek dünyaya taşıyoruz. Avustralya’daki ofisimizde İstanbul fotoğraflarıyla, ABD’deki ‘Burası İstanbul’ sloganımızla aslında biz dünyada bulunduğumuz her ülkede Türkiye’yi yaşatıyoruz. Bir Türk olarak da bununla gurur duyuyorum” dedi.

Karaca Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Karaca: “Değerlerimizi ihraç ettiğimiz ülkede, kültür harmonisi yaratıyoruz”

Dünya markalarının yanında gidebilmek için katma değerli markalar yaratmak olduğunu belirten Karaca Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Karaca, Karaca’nın başarısının sırrını ihracat yaptıkları ülkelerin kültür ve değerlerini göz önünde bulundurmak ve takip etmek olduğunu belirtti.

ABD’de mutfak kültürünün, Avrupa’da ise sofra kültürünün önemli olduğunun altını çizen Karaca, “Türkiye’de çay kaşığı satışı fazla olurken, Avrupa’da kahve kaşığının fazla olduğunu, dolayısıyla bir Türk markası olarak değerlerimizi ve kültürümüzü ihraç ederken ülkelerin değerlerini de göz etmemiz gerekiyor” dedi.