PİYASALAR

Türkiye, bölgesinin konser merkezi olmaya göz kırpıyor

Trip-hop’un jenerik ismi Massive Attack, son dönemin en güçlü seslerinden olan LP, garage rock’ın karanlık prensi Nick Cave & The Bad Seeds, popun Latin kraliçesi Shakira, soul-popun en kadife seslerinden biri olan Tom Jones, folk rock’ın en iyi isimlerinden Joan Baez… 2018 yılı, Türkiye’nin konser ve etkinliklerde üzerinden ölü toprağını yavaş yavaş atmaya başladığı bir yıl oldu desek, yanılmış olmayız. Yerel konserleri bir kenarda tutarsak, özellikle jenerik isimlerin son iki, üç yılda Türkiye’yi çok fazla turnelerine dahil etmediğine şahit olduk.

Kimi zaman sanatçı ve grupların sınırsız istekleri, kimi zaman konjonktürel nedenler, kimi zaman  yüksek kur, çoğu ünlü ismin Türkiye’ye gelmesinde engel oluşturdu.

Bu yılsa hem alternatif hem de majör sahnede daha dolu bir yıl geçiriyoruz. Türkiye’nin, özellikle turizm anlamında oldukça iyi bir yıl geçirmesiyle beraber, uzun zamandır Türkiye’ye uğramamış isimler, gerek albüm turneleri gerekse de bireysel konserlerinde ülkemizi de tur kapsamına almaya başladı. Konserler devam ederken bu etkinliğin hiç şüphesiz bir ekosistem ayağı bulunuyor. Yeniden toparlanmaya başlayan sektörle birlikte Türkiye büyük isimleri ağırlarken, Türkiye’nin eğlence pazarının her yıl ortalama yüzde 7 büyümesi bekleniyor. Tüm detaylar Platin'in Ağustos sayısında, Platin tüm bayilerde...