PİYASALAR
07 Kasım 2022 10:07
AA

Küresel piyasalar yeni haftaya temkinli başladı

Küresel piyasalarda, geçen hafta ABD haricinde risk iştahının yüksek kaldığı görülürken, ABD, Almanya ve Çin'in enflasyon verilerinin açıklanacağı yeni haftada yoğun veri gündemi ve siyasi haber akışının fiyatlamalara yön vermesi bekleniyor.

Küresel piyasalar yeni haftaya temkinli başladı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçen hafta politika faizini arka arkaya 4'üncü kez 75 baz puan artırması ve gelecek döneme ilişkin "faiz oranında nihai seviyenin beklenenden daha yüksek olabileceği" sinyali vermesi, yatırımcılar tarafından şahin politikaların süreceği şeklinde algılandı. Banka'nın, faiz artırım büyüklüğünün ne zaman azaltılacağına ilişkin sinyal arayan yatırımcılara "kümülatif sıkılaşma" yönlendirmesinde bulunması ise gelecek ay için 50 baz puanlık faiz artırım ihtimalini gündemde tuttu.

Ülkede açıklanan makroekonomik veriler de karışık bir tablo ortaya koyarken, Fed'in para politikasının seyrinde enflasyon kadar etkili olan tarım dışı istihdam, ekimde 261 bin kişiyle beklenenden fazla arttı, işsizlik oranı da yüzde 3,5'ten 3,7'ye yükseldi. Verinin ardından değerlendirmelerde bulunan Fed yetkilileri ise sıkılaşma hızının zayıflayabileceği sinyali verse de faiz patikasının geleceğini öngörmek için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerle para piyasalarında Fed'in aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesi yüzde 62 ile daha yüksek ihtimal olarak görülüyor. Beklentilerin şekillenmesi açısından, bu hafta ABD'de açıklanacak enflasyon verileri kritik önem taşıyor. Bu hafta Almanya ve Çin'de enflasyon, Avro Bölgesi'nde perakende satışlar ve İngiltere'de büyüme verileri de yatırımcıların odağında bulunuyor. Merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de yoğun olacağı haftada, yurt içinde ise ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verileri yakından takip edilecek.

Tahvil piyasaları tarafında ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya'da ihale takviminin yoğun olması ile haftanın hareketli geçmesi bekleniyor. Öte yandan ABD'de yarın gerçekleştirilecek Kongre ara seçimleri ile siyasi haber akışının da önem kazanacağı belirtiliyor. Yoğun veri gündemi ve haber akışının olacağı haftaya, Asya borsaları alıcılı, ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratları ise satıcılı başladı.

BUGÜN HANGİ VERİLER TAKİP EDİLECEK?

10.00 Almanya, eylül ayı sanayi üretimi

11.40 Avro Bölgesi, ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması

12.30 Avro Bölgesi, kasım ayı Sentix yatırımcı güven endeksi

17.30 Türkiye, ekim ayı Hazine nakit dengesi

EN ÇOK OKUNANLAR