KORONAVİRÜS
05 Nisan 2020 17:49

Koronavirüs, emlak taleplerini de değiştirdi

Koronavirüs insan ilişkilerinden alışverişe, iş yapış şekillerimizden yemeklere neredeyse tüm alışkanlıklarımızı hızla değiştiriyor. Bu değişimden nasibini alan sektörlerden biri de emlak. Yeni dönemde bahçeli müstakil evlere ilgi artıyor.

Koronavirüs, emlak taleplerini de değiştirdi

Bahar Akgün / [email protected]

Lüks emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, Koronavirüs’ün Türkiye’de görülmesiyle kiralık villa ve müstakil konutlara talebin arttığını belirtiyor ve şu açıklamada bulunuyor: “İki haftadır talep çok arttı. Özellikle merkezi semtlerde, apartman dairelerinde, plazalarda oturan müşterilerimiz evlerini değiştirmek istiyorlar.” Başaran, müşterilerin bu değişim isteğini ise şöyle yorumluyor: “Müşterilerimiz, Koronavirüs ile uzun bir süre daha uğraşacağımızı düşünüyorlar. Bu durum atlatılsa bile karantina gerektirecek benzer bir durum için önlemlerini şimdiden almak istiyorlar. Eskiden ev satın alırken kimsenin aklına böyle bir durum gelmiyordu ancak artık bunlar düşünülüyor.”

Sosyal mesafe yaratma ve geniş ofis alanı ihtiyacı artıyor

Başaran, müşterilerin ilk önceliğinin şehir merkezinden biraz uzakta olan müstakil bir ev olduğunu aktararak “İnsanlar artık sosyal mesafeyi rahatça uygulayabilecekleri bir ev istiyorlar. Öte yandan evde ofis olarak kullanılmak üzere bir oda daha talep ediliyor. Şu anda insanlar küçük evlerinde ev ve iş yaşantısını bir arada götürmekte zorlanıyorlar. Çalışan iki eşin aynı odada işlerine devam etmesi de çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. Müşterilerimiz bu nedenle bir odayı ofise çevirmek istiyorlar” diyor

Olmazsa olmaz kriterlerden biri de bahçe

Ayrıca müşterilerin bir diğer önemli talebi ise bahçe… Başaran, “Karantina süreci uzadıkça insanlar yürümek, temiz hava almak istiyor. Ancak bu dairelerde oturanlar için mümkün değil. Bu nedenle bahçe isteniyor. Bazı müşterilerimiz ise sürecin yaza kadar uzamasından korkarak havuz da talep ediyor. Bahçeye sebze ve meyve ekmek isteyen ve fırın yaptırmak isteyen müşteri sayısı da artıyor” açıklamasında bulunuyor.

 

EN ÇOK OKUNANLAR