PİYASALAR

Yeni havalimanı: Kocaman, yeni bir dünya

2023 hedefi; 100 milyon yolcuya ev sahipliği yapmak olan Türkiye’nin en önemli ve büyük yatırımlarından biri olarak öne çıkan İstanbul Havalimanı’nı, geçtiğimiz ayki seyahatlerimle deneyimleme fırsatım oldu. Hem iç hem de dış hatlardan Türk Hava Yolları ile birkaç kez uçtum.

Oya Yalıman / [email protected]

Evet; zamanı doğru ayarlayamazsanız, havalimanına ulaşımda ve içeride birtakım zorluklarla karşılaşmanız mümkün. Bu ölçekteki bir havalimanında olması çok doğal olan uzun yürüme mesafeleri ise İGA’nın size sunduğu imkanları ve yönlendirmeleri kullanmazsanız, gerçekten insanı zorluyor. Ama şunu da söylemek isterim ki teknolojik altyapısı ile yaşayabileceğiniz deneyimler ve alışveriş imkanları, dünya standartlarının çok ötesinde… 

Dünyada hava ulaşımının öneminin, diğer ulaşım seçeneklerine göre her geçen gün arttığı bir dönemde; İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin gelecek dönem büyüme hikayesinin itici gücü olma potansiyelini taşıyor. Artan kapasitesi ve büyüme olanakları ile birlikte Türkiye, Asya kıtasının Avrupa’ya açılan kapısı olmaya her zaman devam edecek... İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan ‘İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi’ raporuna göre 2025 yılına gelindiğinde, havalimanında doğrudan ve dolaylı istihdam edilecek kişi sayısı 225 bine ulaşacak. İstanbul Havalimanı’nın doğrudan, dolaylı, tetikleyici ve hızlandırıcı ekonomik etkileri, Küresel Büyüme Senaryosu (İyimser Senaryo) kapsamında bir araya getirildiğinde 2025 yılında İYH bağlantılı faaliyetlerden kaynaklanan etkisinin, GSMH’ye yüzde 4,89’e kadar katkısı olacağı öngörülüyor. Bu beklentilerin öneminin farkında olmalıyız. Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan İstanbul Havalimanı’nı tanımayı, en doğru şekilde faydalanabilmek için öğrenmeyi, eleştirilerimizle gelişmesine katkı sağlamayı seçmeliyiz.

Ağustos sayımızda buluşmak üzere,