PİYASALAR

Start-Up'lar Lonca ile mutlaka tanışın

Kurulduğu günden bu yana ‘ilk’lere imza atma prensibinden ödün vermeden faaliyetlerine devam etmeye odaklanan Kuveyt Türk, sektöründe 67.3 milyar TL ile aktif büyüklük açısından 11’inci, katılım bankaları arasında ise ilk sırada yer alıyor. 2010’dan bu yana bankacılık liginde beş basamak yükselerek bugünkü konumuna ulaşan bankanın odağında dijital dönüşüm, girişim bankacılığı ve alternatif pazarlar yer alıyor

Oya Yalıman / [email protected]

Girişim bankacılığından söz ederken start-up’lara önerimiz; 2017 yılında kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi’ni yakından takip etmeleri ve sunulan imkanlarla büyüme fırsatlarını kaçırmamaları. 19 yıldır görevde olan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile kasım sayımız için bir araya geldik ve bankanın kilometre taşlarından Almanya pazarını taksitli kredi kartı ile tanıştırma süreçlerine, Türkiye ekonomisinin gidişatından 2023 hedeflerine kadar pek çok konuyu masaya yatırdığımız ayrıntılı bir bankacılık söyleşisi gerçekleştirdik.
 
KAVRAMLARIN BİR ADIM ÖTESİNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ

Geçtiğimiz ayın bizler için ayrı bir yeri vardı. Platin Global 100 Endeksi’nin ikincisi açıklandı. Bağımsız pazar araştırma şirketi IPSOS ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bu yılın ödülleri, 15 şirketimizle Endüstri 4.0 teması çerçevesinde buluştu. İlk olarak 2011 yılında Almanya’da gündeme gelen, 2017 Dünya Ekonomik Forumu’nda ise geniş kitlelerin ajandasında yer almaya başlayan Endüstri 4.0 kavramı aslında bir amaçtan ziyade bir araç.

Yapay zeka, robotik, nesnelerin interneti, özerk taşıtlar, 3D yazıcılar, nanoteknoloji, malzeme bilimi, enerji depolama ve kuantum bilgi işlem gibi yeni teknolojik atılımlar çok çeşitli alanlarda şaşırtıcı şekilde iç içe geçiyor.

Tüm sektörleri etkileyen derin değişimlere tanıklık ediyoruz. Yeni iş modelleri ortaya çıkıyor; üretim, tüketim, ulaşım ve sevkiyat sistemleri yeniden biçimleniyor. Bu yeni döneme Türkiye olarak milli teknoloji hamlemiz doğrultusunda ayak uydurmak ve Endüstri 4.0 kavramının bir adım ötesine geçmek zorundayız. TürkMedya Grubu ve Platin dergisi ekibi adına Platin Global 100 Endeksi’ne dahil olan ve ödül alan şirketlerimizi bir kez daha kutluyorum. Ayrıntılar, ‘Platin Global 100’ özel sayısında…
 
Aralık sayısında buluşmak üzere