PİYASALAR

Sırada A-Ticaret var

Bu ay perakende sektörünün içinde bulunduğu dönüşüm sürecini incelerken kendimizi e-ticaret’in içerisinde bulduk. İncelediğimiz her başlık E (elektronik)- M (mobil) ve S (sosyal) ticarete bağlandı. Hatta A (autonomous-özerk) ticaretin yükselişinin beklediğimizden daha da kısa bir zamanda gerçekleşeceğini gördük. Ve Nisan temamızı e-ticaretin perakende sektörünü nasıl dönüştürdüğü üzerine kurguladık.

Oya Yalıman / [email protected]

Bugün e-ticaret odaklı markalar, kuşkusuz müşterilerinin değişen satın alma davranışlarını sıcağı sıcağına analiz etmek zorunda. Geleneksel metotlarla ilerlemeyi tercih eden markalar, hedefledikleri satış oranlarının çok gerisinde kalıyor. Bu olumsuzluklardan ötürü gelirleri de hızla düşen yeni nesil e-ticaret siteleri çoğu zaman kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Müşterisiyle empati kurmayan, yeni nesil tüketici beklentilerini analiz etmeyen, satın alma alışkanları hakkında bilgi sahibi olmayan, çok kanallı pazarlama yaklaşımına yatırım yapmayan, e-ticaret sitelerini yalın bir bakış açısıyla tasarlayamayan, fiziksel dünya ile sanal dünya arasında önemli bir köprü görevi üstlenemeyen, hedef kitlesine yeni deneyimler vaat edemeyen markalar rekabet yarışında sınıfta kalıyor.  

Bugünün en önemli konusu ise tüketicilerin değişen profilleri ve beklentileri… Bu noktadan yola çıkarak e-ticaret sektöründe değişen müşteri profillerini CRM odaklı olarak inceledik. E-ticaret pazarlamasının geleceğine yön verecek pazarlama trendlerini de alanında uzman isimlerin gelecek öngörüleriyle analiz ettik. Bu sayıda e- ticaretin Türkiye ve dünya karnesinden dikkat çeken reklamlara; güvenli alışverişin sırlarından başarılı ve başarısız kişisel alışveriş deneyimlerimize kadar pek çok konu başlığı bulacaksınız.

Güzel bir ay geçirmeniz dileğiyle,