Platin
PİYASALAR

Sporun başına gelen 'E’

Platin

E-spor’u takip etmeseniz de duyuyorsunuz mutlaka... Belki de merak ediyorsunuz ama bu konu hakkında henüz araştırma yapacak zaman bulamadınız. Bu alana girebilmek için önce doğru kişi ve kurumlara, doğru soruları sormak gerek. Biz de bu ay, geleceğin sporuna farklı noktalardan dahil olabilmeniz için sizin adınıza sorular sorduğumuz ve çok ilginç rakamlara ve cevaplara ulaştığımız bir sayı hazırladık.

Oya Yalıman / [email protected]

“Trend gibi gelip geçemeyecek kadar büyümüş bir kategori ve endüstri oluşmuş durumda” diyen fütürist iş adamı, Youth CEO’su Emrah Kaya ile birlikte içerik haritamızı çalıştık. Kapağımızı ve kapak dosyamızı ise art direktör Gülcan Çalışkan’la hazırladık. Kendilerine bu öğretici, vizyon katan ve bir o kadar da keyifli çalışma dönemi için buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Öncelikle şunu unutmayalım ki ekran ile ilişkisi çok küçük yaşlarda başlayan yeni nesil; farklı şekilde sosyalleşiyor, rekabet ediyor, kariyer yapıyor ve eğleniyor. Türkiye’de her gün 4 buçuk milyon genç ve genç yetişkin, bu oyunlara bağlanıp keyifli zaman geçiriyor. Ve bu kitle büyük bir ekonomi oluşturuyor.

Türkiye’de Royal Youth, Galacticos, DarkPassage, Supermassive, Aurora, IW Cats ve 5 Ronin gibi e-spor kulüplerinin yanında 1907 Fenerbahçe Espor, Beşiktaş, Galatasaray Espor gibi geleneksel spor kulüplerinin e-spor takımları da bulunuyor. Bu kulüpler; sponsoruklar, yayın gelirleri, forma satışı ve oyuncu transferleri gibi gelirler elde ediyorlar. Federasyonlar, oyun üreticileri, turnuvalar, yayın platformları gibi ekosistemin diğer bileşenleri de var. Twitch ve Nemo globalde yayın platformlarına iyi örnekler. Ekosistemde 16-17 yaşında profesyonel olmaya hazırlanan gençler; 24-25 yaşlarına gelip refleksleri yavaşlayana kadar oyuncu olup sonrasında yayıncılık yapabiliyor, para biriktirenler ise e-spor kulüpleri kurup yatırımcı olabiliyor. Bir kısmı işin medya kısmına geçiyor ve yakaladığı tanınmışlığı paraya çeviriyor. Olgunlaştıkça farklı para kazanma alanları doğuran e-spor, dünyada ve Türkiye’de en çok konuşulan endüstrilerden biri olacak.

 

Platin