Platin
PİYASALAR

Nakitsiz topluma doğru

Platin

Bu ayki temamız 'para’; paranın tarihi, yeni paralar, yükselen finansal hizmetler ve şans-para ilişkisi Tüm bu akışı aslında gelişen piyasalara farklı yönlerden birlikte bakabilmek için hazırladık.

Oya Yalıman / [email protected]

Ödeme sistemlerindeki son gelişmeler, katılım bankacılığındaki değişim rüzgarları dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına almış durumda. Finans merkezlerinin konumu da değişim gösteriyor. 2000’li yılların başlarında kurulan Dubai ve Katar finans merkezleri, milyarlarca dolarlık iş topluluklarının buluştuğu yeni simge kentler. 

Nakitsiz topluma doğru giderken ülke raporunda İsveç’i anlattık bu ay size. Neden mi? Çünkü 17’nci yüzyılda askeri bir güç olan İsveç, iki yüzyıldır hiçbir savaşa katılmadı. Her iki dünya savaşında da tarafsızlığını korudu. Önemli refah unsurları ile harmanlanmış kapitalist bir sistemden oluşan başarılı bir ekonomik formül takip eden İsveç’in bugün, GSYİH’sinin sadece yüzde 1’i nakit olarak dolaşıyor. İsveçlilerin yaklaşık yüzde 80’i alışverişlerinde kart kullanıyor. Yani İsveç, dünyadaki en ‘nakitsiz’ toplumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye-İsveç arasındaki ticari ilişkiler de ilerleyen sayfalarda…

Bugün itibari ile dünya genelinde 6 binin üzerinde kripto para çeşidi ve 400 milyar dolar işlem hacmine ulaşmış bir piyasa var. Paranın geleceğinin çok ötesine geçerek yaşam biçimlerimizde önemli değişimlere yol açacak olan kripto para borsaları ve blockchain ekonomisini de mercek altına aldık. Tüm bunlara ek olarak katılım bankacılığının Türkiye’deki tüm temsilcilerini bir araya getirerek; sektörün gelişimini analiz ettik. Sukuk konusunda çok değerli isimlerin görüşlerini aldık.

Sadece para ve paranın geleceği yok elbette; Özlem Denizmen’in ev almak isteyenlere sunduğu sihirli yol haritası, Saffet Emre Tonguç’un yeni kitabı, pasta sanatçısı Tuba Geçkil’in ilham veren öyküsü, en yeni iş kitapları, Türkiye’nin eşsiz kanyonları gibi pek çok renkli konu ve konuk var bu ay Platin’de…
Keyifli okumalar, Ekim sayımızda buluşmak üzere...

 

Platin