PİYASALAR

Hazır giyimden modaya evrilmek...

Platin

Türkiye hazır giyim sektörü; bugün üretim gücü, yarattığı katma değer, istihdam ve 18 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla ülke ekonomisi için stratejik sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Oya Yalıman / oya.yaliman@platinonline.com

Ve belki de her şeyden önemlisi Türkiye, hazır giyim üreticisi olmanın ötesine geçerek moda endüstrisinin önemli oyuncularından biri olma yolunda hızla ilerliyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe’nin verdiği rakamlar ise çarpıcı. Sektör, ülkemize bir yılda kazandırdığı 16.1 milyar dolar net dövizle açık ara lider sektör. Dünyanın 6’ncı, AB’nin 3’üncü büyük hazır giyim tedarikçisiyiz. Çin’den sonra ikinci büyük çorap üreticisiyiz. Denim ve örme giyim kategorilerinde de ilk üçteyiz.

Lokomotif sektörün geleceği ise sürdürülebilirlikte… 2019 yılının ağustos ayında düzenlenen G7 Zirvesi’nde aralarında Kering, Chanel ve Indıtex’in de yer aldığı 32 büyük moda şirketi, bir dizi çevresel girişimde bulunarak tek kullanımlık plastikleri 2030’a kadar ortadan kaldırmayı ve daha sürdürülebilir hammadde arayışı içinde olmayı kabul etti. Dünya başka bir yöne doğru evrilirken gençler artık kendilerine yakın gördükleri, doğaya saygılı ve hikayesi olan markaları destekliyor. Hem tüketici hem de markalar için bu alan öğrenmeye ve büyüme çok açık…

Platin olarak Ekim sayımızı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile birlikte çalışarak planladığımız içerik haritası ve hazır giyim temasıyla hazırladık. Çünkü bu ay, sektör için çok önemli bir etkinlik var. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un (MBFWI) 15’inci sezonu, 12-16 Ekim tarihleri arasında, Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) desteği ile tamamen dijital platformlar üzerinden gerçekleşiyor. Etkinliğin tarihçesini, bu yılki dijital dönüşüm sürecini, tasarımcı öykülerini ve sektöre etkilerini tüm paydaşların görüşleri ile sayfalarımızda bulacaksınız. 12 Ekim’den itibaren dijital defileleri izlemenizi tavsiye ederiz.

Kasım sayımızda buluşmak üzere...

.

 

Platin