PİYASALAR

Türkiye-Japonya ilişkileri güçleniyor

Yılın son sayısında Türkiye ekonomisine inancını yatırımlarıyla gösteren Japonya ile olan ilişkilerimizi masaya yatırdık. 2019’u ‘Türk Yılı’ olarak ilan eden iki ülke, Türk ve Japon yatırımcıların önünü açacak fırsatları da değerlendiriyor.

Oya Yalıman / [email protected]

Bugüne kadar 224 Japon firma, Türk şirketlerini satın alma veya birleşme yoluyla Türkiye pazarına adım atarken Temmuz 2018 verilerine göre, Japonya’dan Türkiye’ye son 8 yılda 2 milyar 537 milyon dolar sermaye girişi sağlandı. Otomotivden kimyaya, elektronikten enerjiye pazara giren şirketler için DEİK verilerine göre Türkiye 1.6 milyar dolarlık bir pazar konumunda…

İnci Akü ile Yuasa’nın, Polisan ile Kansa Paint’in yüzde 50 ortaklığı, Dyo Matbaa Mürekkepleri’nin yüzde 75’inin Toyo’ya devri, Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Suyu’nun yüzde 90 hissesinin Dydo Drinco’ya satışı, Temsa’nın yüzde 49’unun Marubeni’ye geçmesi, Kemal Kükrer’in Ajinomoto bünyesine geçişi ve Viko’nun Panasonic tarafından satın alınması son dönemin en önemli birleşmeleri arasında dikkat çekiyor.

Diğer yandan Toyota, Honda, Nissan, Suzuki ve Isuzu gibi Japon otomotiv devleri yıllardır üretimin yanı sıra distribütörlükleri ile de Türkiye pazarında yer alıyor. Son yıllarda dikkat çeken bir başka sektör ise ilaç… Abdi İbrahim Otsuka ile güçbirliği yaparken; Astellas, Takeda ve Daiichi Sankyo’nun da Türkiye’de ofisleri bulunuyor.

Hazırladığımız kapsamlı kapak dosyasında iki ülke arasındaki sanayi, eğitim, sanat iş birliklerini; hayata geçmek üzere olan projeleri, yatırım fırsatlarını ve Türkiye’de faaliyet gösteren en önemli Japon markalarının yeni dönem stratejilerini bulacaksınız.

Japonya için Türkiye 2019’da kuşkusuz önemli bir pazar olmaya devam edecek ama Türk yatırımcılara da tavsiyemiz Japonya’yı öncelikli alternatif pazarları arasında görmeleri...

2019’un ilk sayısında yepyeni bir Platin ile buluşmak dileğiyle,