İŞ DÜNYASI
17 Mart 2022 14:38
AA

SILVERLINE ENDÜSTRİ'NİN 2021 FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

SILVERLINE ENDÜSTRİ'NİN 2021 FAALİYET RAPORU YAYINLANDI

Uluslararası standartlara uygun güvenli, çevreye duyarlı ve az enerji tüketen ürünleriyle ankastre sektöründe güçlü bir yer edinen Silverline'ın "2021 Yıllık Faaliyet Raporu" yayınlandı. Şirketin bağımsız denetimden geçmiş mali tablolarındaki bilgiler esas alınarak, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şirketin finansal tablosu da yer aldı. 1 Ocak – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılan faaliyetleri ve bu faaliyetlerin sonuçlarını gösteren raporda yer alan bilgilere göre, Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş'nin 2021 yılında net cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74,9 artarak 977,4 milyon TL'ye ulaştı. 2020 yılına göre markanın havalandırma ve pişirici olmak üzere tüm ürün grupları satışında artış görüldü.

Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan 2021 Yıllık Faaliyet Raporu'na göre 2021 yılı sonu itibariyle toplam 36.274.594 TL yatırım tutarına ulaştı. Yapılan yatırımın önemli bir kısmı üretimde verimliliğin artırılması, maliyetlerin azaltılması, modernizasyon ve yenileme yatırımları olarak gerçekleştirildi. Yeni ürün tasarımları, ürün geliştirme çalışmaları, çevre dostu üretim ve ürünler, enerji verimliliği yüksek ürünler, verimlilik artışı ve maliyet iyileştirme çalışmaları yatırımda önceliklerin arasında. Raporda paylaşılan önemli bilgiler arasında, çevre dostu teknolojilerin ürünlere adaptasyonunu sağlamak ve bugünün hayatını kolaylaştıran ürünlerini geleceğe uyumlu hale getirmek için AR-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla çözümler üreten Silverline'ın, Ar-Ge 250 Türkiye araştırmasında en çok "Ar-ge Harcamaları Yapan Şirketleri" sıralamasında geçen yıla göre 44 basamak yükselerek 126. sıraya yerleştiği yer alıyor. AR-GE merkezine yönelik yatırımlara büyük önem verdiklerini belirten Silverline Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Mustafa Laçin "Çevre dostu teknolojilerin ürünlerimize adaptasyonu sağlamak ve bugünün hayatını kolaylaştıran ürünlerini geleceğe uyumlu hale getirmek için Ar-ge ve inovasyon çalışmalarımızla çözümler üretiyoruz. Her yıl toplam ciromuzun ortalama yüzde 3'üne yakın oranda AR-GE'ye yatırım yapıyoruz. Hedef pazarlardaki trendleri, tüketici alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz ve bu doğrultuda Ar-Ge yatırımlarımıza yön veriyoruz." dedi.

Silverline sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarına devam ediyor.

Şirkette yapılan önemli faaliyetler, projeler ve alınan önemli belgelerle ilgili bilgilerin de yer aldığı raporda, Haziran 2021 ayında ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi denetimi başarıyla tamamlanarak alınan ISO 45001 belgesi, Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan, ulusal ve uluslararası sektörlerde değer taşıyan TSE Covid 19 Güvenli Üretim Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesinin yenilenmesi ve Eylül 2021 ayında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi sertifikası alınması ön plana çıkıyor. Faaliyet Raporu'nda Silverline'ın 2019 yılı Sürdürülebilirlik Raporu ile 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporu da detaylıca yer alıyor. Sürdürülebilir yaşamı ve bu yolda oluşturulacak politikaları merkezine alan Silverline, "Sıfır Atık Yönetim Sistemini" kurarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde doğal kaynakları verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, oluşan atıkları geri kazanmak için başlatılan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında 2021 yılında "Sıfır Atık Belgesi" almaya hak kazandı. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi çerçevesinde enerji tasarrufu kazandıracak proje ve uygulamaları hayata geçirdi ve katı atık geri dönüşüm projesi ile toplam 268 ton atığı geri dönüştürerek katma değer oluşturdu. Metal hammadde geri dönüşümünden 201.000 kg hammadde tasarrufu; cam hammadde geri dönüşümünden ise 9.750 litre petrol tasarrufu sağlayan Silverline, atık geri kazanımları sayesinde 17.634 kg sera gazı oluşumu engelledi ve 196.159 kWh enerji kazanımı sağladı. Ayrıca 113.714 kg CO2 salımını engelledi, 515 m3 atık depolama alanından tasarruf sağladı ve 261 adet ağacın kesilmesi önledi.

Silverline, EFQM Modeli ile daha kaliteli ve yenilikçi olma hedefinde ilerliyor

2021 Yıllık Faaliyet Raporu'nda yer alan ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından geliştirilen; kuruluşların büyüklüğü, yapısı ve sektörü ne olursa olsun, etkin bir yönetim sistemi geliştirme aracı olan EFQM Modeli dikkat çekiyor. 4-8 Ekim 2021 tarihlerinde KalDer'in atadığı değerlendiriciler tarafından EFQM Yetkinlik Değerlendirme süreci çevrimiçi tamamlandı. Değerlendirme sonucuna göre toplamda 413 puan alarak EFQM Üstün Performansta Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi 17 Kasım 2021'de düzenlenen ödül töreninde teslim alındı.

EN ÇOK OKUNANLAR