EKONOMİ
06 Mart 2023 11:27

Meclis'te borç yapılandırma mesaisi başlıyor

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren vergi borçlarına dair yapılandırma çalışması için Meclis'te bu hafta çalışmalar yürütülecek.

Meclis'te borç yapılandırma mesaisi başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni haftada, borç yapılandırma düzenlemesini yasalaştırmak için mesai yapacak. Yapılandırma teklifine depremzedeleri ilgilendiren bazı önemli maddeler eklenecek.

Edinilen bilgilere göre, deprem bölgesindeki vatandaşlar "veraset ve intikal" vergisinden muaf tutulacak. Böylece depremzede vatandaşlar, hayatını kaybeden yakınlarından kalan mirasla ilgili işlemlerde vergi ödemeyecek.

Deprem bölgesindeki vatandaşlara araç muayenelerini yaptırmaları için 8 Mayıs 2023'e kadar süre tanınacak.

Deprem bölgesindeki işverenlerin, çalışanlarına yapacağı maksimum 50 bin lira tutarlı nakdi yardımların, vergi ve sigorta priminden istisna tutulması sağlanacak.

Yasayla devlete olan borçların yapılandırılması için tanınacak başvuru süresi, 30 Nisan'dan 31 Mayıs 2023'e uzatılacak.

ÖNERİLER SUNULDU

Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Bekir Bayraktar, TBMM'nin gündemindeki yapılandırma teklifi için depremzedelere yönelik ilave düzenlemeler içeren öneri setini sunduklarını belirtti.

lk aşamada, depremden yoğun etkilenen 11 il ve bir ilçede mücbir sebep hali ilan ettiklerini anımsatan Bayraktar, "Böylece bu illerimizde ve ilçemizde faaliyet gösteren 671 bin faal mükelleflerimizin deprem tarihinden temmuz ayı sonuna kadar yerine getirmeleri gereken vergi ile ilgili yükümlülüklerini ertelemiş olduk. Ayrıca 2 milyonun üzerinde motorlu taşıt sahibi mükellef de motorlu taşıtlar vergisi için bu erteleme düzenlemesinden faydalanıyor." diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR