PİYASALAR

Bakan Albayrak yeni KOBİ destek paketini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ'ler için hazırlanan yeni kredi paketini açıkladı. Bakan Albayrak, "KOBİ değer kredisi projemize 13 bankamız katılıyor. 20 ila 40 bin işletmemize dokunacağız, 20 milyar TL'lik paket KOBİ'lerimize hayırlı olsun" dedi.

İşte Bakan Albayrak'ın açıklamasından ön çıkan notlar:

*Bugün önemli bir müjde için bir aradayız. Son günlerde çok güzel paketler açıkladık.

*KOBİ'lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ değer kredisi programı başlatıyoruz

*10 yıl vadeli tahvil ihracımıza 5 milyar dolar talep geldi. 10 yıl vadeli tahvilimize gelen talep yatırımcıların güvenin ortaya koydu.

*Bu paketli cirosu 25 milyon TL'nin altındaki şirketlere finansman desteği sağlanacak.

*İhracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon TL, diğer sektörlere azami 500,000 TL krediverilecek

*Asgari 20 ile 40 bina adet işletmemize minimum dokunacağız. 

*20 milyar TL'lik paketimizin hayırlı olmasını diliyorum. 

 * Pozitif olacağız ki toplum size bakıyor. Bunun için dünyada ne fırtınalar koparsa kopsun Türkiye güçlü bir şekilde ayağa kalktıysa bu 81 milyon milletiyle olur. 

* Bu 13 bankamızın desteği ile devreye alınmaktadır. Bu pakette 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak. BDDK başkanlığında detaylı çalışma yaptı. Bankaların sermaye ve likidite açısından makro ekonomik şoklar açısından izlemeye devam edecek. Bir bütün olarak sağlıklı ve güçlü yapısını korumaktadır. 

* Bankaların mali durumundaki olumlu görünüm yanında kamu ve özel bankalar sermaye tabanına güçlendirmeye yönelik adımlarına devam ediyor. Potansiyel senaryolara da hazırlıklı olacağız. Daha güçlü bilançoya sahip olacağız. 

* Gerek özel bankalarımız, mevcut yapılarını daha da güçlendirmeye devam edecek. Her türlü aksiyonu alacağız. Daha güçlü adımlar için çalışacağız. Karlılıkları ile sermaye yeterliliğini destekleyen bankacılık sistemi var. Bankacılık ve reel sektörümüzün küresel şoklardan etkilenmemesi için hedef olarak koyduk. 

* 2019 yılı Yeni Ekonomik Programımızla başlattığımız bütçe disiplini konusundaki adımlarımız ve hedeflerimizi çok daha yukarı taşıdığımız dönem olacak. Ekonomi noktasında 3 hassas husus dile getirildi.

* 1) Bütçe disiplini içerisinde, hükümet dizginleme noktasına gidecek mi? 31.12 ile geldiğimiz nokta güçlü bir bütçe disiplini ile devam edildiğini ortaya koydu. Diğeri... 2) Fiyat istikrarı... Son 16 yıldır olmadığı kadar çok güçlü bir reaksiyon ortaya koyan bir durum söz konusu.