PİYASALAR

Logo Yazılım, 2018 finansal sonuçlarını açıkladı

Türkiye’nin en büyük halka açık yazılım kuruluşu ve en değerli bilişim markalarından Logo Yazılım, 2018 yılını kapsayan finansal sonuçlarını açıkladı. Logo Yazılım, 2018’de satış gelirlerini geçen yıla oranla yüzde 25 artırarak 321.1 milyon TL’ye yükseltti. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) da yüzde 23 artıran Logo’nun net kârı ise yüzde 33 artış göstererek 67.7 milyon TL’ye ulaştı.

Logo Yazılım’ın hisse başına düşen kâr artışı ise yüzde 34 oranında gerçekleşti. 2018 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor: “Müşterilerimizle iş birliği içerisinde tutku ve çeviklikle değer yaratmayı en büyük hedefimiz olarak görüyoruz. 2018 yılında da ürün ve hizmetlerimizde yenilikçilik ve yaratıcılığı artırarak liderliğimizi sürdürdük. 2018 yılında 13 ödül alarak bu başarımızı perçinledik. Hem müşterilerimizin hem de ekosistemimizdeki herkesin deneyimini geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu yıl da ekosistemimizle birlikte bu başarıya ulaştık.” Türkiye’nin uluslararası yazılım markası olarak dünya teknoloji trendleri paralelinde ürünler geliştirdiklerini aktaran Koyuncu, Ar-Ge’ye büyük yatırım yaptıklarını ifade ediyor. “Hem Türkiye’de hem de global pazarlarda rekabet gücümüzü artırmak için kullanıcı deneyimine ve yüksek performansa öncelik veren ürünler geliştiriyoruz. 2018’de gelirlerimizin yüzde 30’unu Ar-Ge’ye ayırdık. Bu ülkenin mühendisleri ile ülkemiz için çözümler geliştiriyor, geleceğe ve yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz” şeklinde bilgi veriyor.

SEKTÖR LİDERLİĞİ DEVAM EDİYOR

Logo Yazılım, Türkiye’de 2018 yılında 4.3 bin yeni müşteriyi bünyesine kattı. 15 binden fazla müşterisinin dijital dönüşüm çözüm ortağı olan Logo iştiraki eLogo ise 2018 yılında müşteri sayısını yüzde 26, kontör satışlarını ise yüzde 60 oranında artırdı. 

YURT DIŞI OPERASYONLARI DA GENİŞLEDİ

Logo Yazılım’ın 2016 yılında satın aldığı Romanya merkezli Total Soft’un TL bazlı gelirleri, geçen yıla kıyasla yüzde 44 oranında arttı. Logo, konsolide gelirlerinin yüzde 34'ünü Romanya’daki operasyonlardan elde etti. Total Soft finans hizmetleri, sağlık, perakende ve tarım sektörüne özel dikey çözümleriyle başta Euro Bölgesi olmak üzere geniş bir coğrafyada projeler geliştirmeye devam ediyor. Logo Yazılım’ın Hindistan’a özel geliştirdiği ve Hindistan hükümetinin yeni vergi sistemiyle uyumlu olan Logo Jugnu, Logo Vira ve Logo Vyapari çözümlerinde yeni müşteri kazanımları bu dönemde de devam etti.