BANKACILIK
08 Kasım 2022 12:16

Vakıfbank, aktif büyüklüğünü yüzde 80 artırarak 15 milyar TL net kâr açıkladı

Vakıfbank'ın 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı.

Vakıfbank, aktif büyüklüğünü yüzde 80 artırarak 15 milyar TL net kâr açıkladı

VakıfBank, yılın dokuz ayında 15 milyar 610 milyon TL net kar elde ettiğini duyurdu. Bankadan yapılan açıklamayla 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını paylaşıldı.

Buna göre, bankanın aktif büyüklüğü yüzde 80 artarak 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1,4 trilyon TL'ye ulaştı.

Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye 1 trilyon 42 milyar TL destek veren VakıfBank, yılın dokuz ayında elde ettiği 22 milyar 880 milyon TL brüt karından 7 milyar 270 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 610 milyon TL net kar elde etti.

Banka ayrıca yılın üçüncü çeyreğinde ilave 5,5 milyar TL serbest karşılık ayırarak, toplam serbest karşılıklarını da 9,5 milyar TL'ye yükseltti.

Açıklamada sonuçlara ilişkin bilgi veren VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, küresel ekonomilerde büyüme oranlarının yavaşlamasına rağmen Türkiye ekonomisinin dünya ekonomilerinden pozitif anlamda ayrıştığına işaret etti.

YILLIK BAZDA YÜZDE 70 ARTIŞ

Türkiye'nin güçlü büyümesindeki lokomotif sektörün bankacılık olduğunu belirten Üstünsalih, şunları kaydetti:

'Türkiye'nin en büyük iki bankasından biri olarak müşterilerimize sunduğumuz finansal hizmetleri, her geçen gün daha da iyileştirmek adına teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, hızlıca uygulamaya alıyoruz. Yanı sıra ticari hayattan hane halkına kadar olan desteklerimizde hız kesmiyoruz. 2022 yılının ilk dokuz ayında da bu anlamda desteğimizi sürdürmeye devam ettik ve nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülkemiz ekonomisine sağladığımız finansman desteğini, yıllık bazda yüzde 70 artırarak 1 trilyon 42 milyar TL'ye ulaştırmayı başardık.

(VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih)

Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 66 artışla 794 milyar TL seviyesine çıkarken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 80 artışla 1,4 trilyon seviyesine yükseldi. Ayrıca son yıllarda izlediğimiz politikamızı sürdürerek ülkemiz ihracatına katkı sağlayan, üretim, yatırım ve istihdam odaklı öncelikli sektörleri ve firmaları fonlamaya devam ettik. Söz konusu firmalara kullandırdığımız krediler, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 76 artarak 636 milyar TL'ye ulaştı.'

EN ÇOK OKUNANLAR