BANKACILIK
28 Şubat 2021 16:05

Limiti geçen kredi kartlarında şüpheli durumlar MASAK'a bildirilecek

Kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren karar 1 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor. Buna göre limiti geçen kartlarda şüpheli durumlar MASAK'a bildirilecek.

Limiti geçen kredi kartlarında şüpheli durumlar MASAK'a bildirilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı suç gelirlerinin aklanması başta olmak üzere şüpheli işlemlerle mücadele kapsamında Mali Suçları Araştırma Kurulu tebliği ve bazı yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Ön ödemeli kartlar, emeklilik ve hayat sigortası sözleşmeleri ile elektronik para işlemlerinde kimlik tespit sınırları değişti

Bankalar, yıllık nakit çekim tutarı 500 lirayı, aylık harcama tutarı ve her durumda bakiyesi 1.250 lirayı aşmayan, fon transferi amacıyla kullanılmayan, sadece mal ve hizmet alımında kullanılan ön ödemeli kartlarda kimlik tespiti yapmayacak, MASAK'a herhangi bir bilgi aktarmayacak. Bu sınırın aşılması durumunda müşterilerin ön ödemeli kredi kartı olanların bilgileri alınacak, şüpheli durumlar kurula bildirilecek.

1 MAYIS'TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Düzenlemeler 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek. Tebliğe göre riskli olarak değerlendirilen işlemlerde yükümlüler, basitleştirilmiş tedbir uygulamasından yararlanamayacak.

Akşam

EN ÇOK OKUNANLAR