BANKACILIK
12 Mayıs 2021 12:33

Burgan Bank'ın net kârı 4 kat arttı

Burgan Bank 2021 ilk çeyreğinde 51 milyon TL net kâr açıklarken, nakdi ve gayri nakdi kredileri toplamı 26.7 milyar TL oldu.

Burgan Bank'ın net kârı 4 kat arttı

Burgan Bank, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla kârını dört kat artırarak, 51 milyon TL net kâr açıkladı. 355 milyon TL sermaye artışı ile özkaynakları 2.2 milyar TL'ye, konsolide sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 17,1'e ulaştı. Pandemiye rağmen 2021 yılının ilk çeyreğinde sağlıklı bir büyüme yakaladıklarını belirten Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, yılın kalanında da büyümelerini koruyarak, Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Sektörün üzerinde büyüdü

Sağlam mali yapısı ve güçlü sermayedarının desteği ile Türkiye'deki faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde sürdüren Burgan Bank, konsolide aktif büyüklüğünü 2020 yılı sonuna kıyasla yüzde 5 artışla 27.7 milyar TL'ye, nakdi ve gayri nakdi kredilerini 26.7 milyar TL'ye, toplam müşteri mevduatını ise yüzde 9 artış ile 15.1 milyar TL'ye taşıdı.

Burgan Bank'ın 355 milyon TL tutarında nakit sermaye artışı sonrası özkaynakları 2.2 milyar TL'ye, sermaye benzeri krediler dahil özkaynakları ise 4.7 milyar TL'ye, sermaye yeterlilik oranı konsolide bazda yüzde 17,1 ve solo bazda yüzde 19,3 gerçekleşerek, sektör ortalamasının üzerindeki büyümesini sürdürdü. Söz konusu sermaye artışıyla Burgan Bank, sermaye tabanını daha da kuvvetlendirerek, tüm dünyanın ve ülkemizin içinden geçtiği pandemi döneminde bilançosunu güçlendirdi.

"Şubesiz dijital bankacılık ürünlerime ağırlık verdik"

2021 yılının ilk çeyreğinde yeni şubesiz dijital bankacılık ürün ve hizmetlerine ağırlık verdiklerinin altını çizen Dinç, "Tüm bu çalışmalar ışığında, geçen yılın aynı dönemine göre dijital bankacılık müşteri sayımızı yüzde 26, dijital mevduat bakiyemizi yüzde 80, mobil ve internet bankacılığı kullanım aktifliğini ise yüzde 46 oranında yükselttik. Yenilik ve değişimlere karşı hızlı aksiyon alabilen, kolaylıkla adapte olabilen yapımızla sektörde yaşanan gelişmeleri hizmetlerimize uyguluyor, müşterilerimize farklı bir bankacılık deneyimi yaşatıyoruz. Bu doğrultuda; bankamızın web sitesini ve mobil uygulamasını, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve her an onların yanında olmak için yeniledik, dijital bankacılığımıza birçok yeni hizmet ekledik" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR