Ümit Kalko'nun hızına yetişmek zordur

Platin Dergisi tarihinde, iki yıl içerisinde ikinci kez kapak konuğu olan isimlerin sayısı çok azdır. Odağımız girişimcilik, eğitim, hız, büyüme ve vizyon olunca Türk eğitim sistemine Mektebim markasını kazandıran Ümit Kalko ile sizleri bir kez daha buluşturmak istedik.

 

Oya Yalıman / oya.yaliman@platinonline.com

 

Ülkenin ihtiyaç duyduğu kaliteli eğitimi vermek üzere 81 ilin 81’inde var olmak için bitmeyen bir çalışma içinde olduklarını anlatan Mektebim Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, 30 bin öğrenci ve altı bin çalışanıyla Mektebim’i, her geçen gün ileriye taşımaya çalışıyor. Dünya eğitim standartlarındaki eğitim modellerini örnek alan ve ilkeleri doğrultusunda eğitim veren Mektebim, yurt içi kadar yurt dışında da yer almayı hedefliyor. Kalko, kişiliğindeki azim ve hırsla bugün 160 okulla bayrağını başarıyla dalgalandırıyor. Kalko’yu biraz yakından tanıdığımızda Karslı bir baba ile Ağrılı bir annenin dördüncü çocuğu olarak 1983 yılında Ankara’da doğduğunu öğreniyoruz. Babasını erken yaşta kaybedince annesiyle beraber o sırada İstanbul’da doktor olan ağabeyinin yanına taşınıyor. Hayatın zorluklarına rağmen eğitim-öğretim hayatını kesintisiz sürdürüyor. Ticaretle tanışması da işte bu öğrencilik yıllarında başlıyor. Harçlığını ve masraflarını karşılamak bilinciyle ucuza aldığı toptan çikolataları Sirkeci’de açtığı tezgahta satıyor. Sıra üniversite eğitimine geldiğinde, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazanıyor. Hayalinin kaymakam olmak olduğunu anlatan Ümit Kalko, sadece iki soruyla sınavı kaybedince tekrar İstanbul’a, ailesinin yanına dönüyor. Kalko, bir süre çalıştıktan sonra Ankara Üniversitesi Bankacılık ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü ve Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik Bölümü’nde eğitim görüyor. Yüksek lisansını Kadir Has Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ‘Avrupa Birliği Sürecinin Yerel Yönetimlere Yansımaları’ konulu teziyle tamamlayan Kalko, İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü’nde ‘Yönetim ve Organizasyon’ alanında doktorasına devam ediyor. Eğitim kariyerine dershane yöneticiliği ile başlayan Ümit Kalko, bugün geldiği noktayı ve hayallerini Platin okuyucuları ile paylaşıyor.

 

Bu ay yine birbirinden özel ve farklı konu başlıkları var Platin’de… Gözden kaçırmamanızı tavsiye edeceğimiz bir diğer özel dosya da Çin haberimiz. Çin öyle bir pazar ki hâlâ herkes için fırsatlarla dolu…

 

Temmuz sayısında buluşmak dileğiyle...

 

İyi okumalar...