Su ürünleri ihracatı hedefi 900 milyon dolar

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, su ürünleri sektörünün 2023 yılı ihracat hedefinin 1,5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, su ürünleri sektörünün 2023 yılı ihracat hedefinin 1,5 milyar dolar olduğunu belirterek, 2017 yılı sonunda ise 900 milyon doları aşmayı beklediklerini ifade etti.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2016 yılı Olağan Mali Genel Kurulu’nda konuşan Kızıltan, 2000 yılı sonrasında ciddi gelişim gösteren sektörün, 2002 yılında yaptığı 59 milyon dolarlık ihracatı 2017 yılında 15 günde yapar hale geldiğini ifade etti.

Yaklaşık 15 yıl önce 9 ülkeye ihracat yapabilen sektörün bugün 100’ü aşkın ülkeye su ürünleri ve hayvansal mamuller sattığına dikkati çeken Kızıltan, "Dünyanın her tarafında düzenlenen gıda fuarlarına katılarak, tanıtım yaparak bugünkü konuma ulaştık. Su ürünleri sektörünün 2023 yılı ihracat hedefi 1,5 milyar dolar. 2017 yılı sonunda ise ihracatta 900 milyon doları aşacağımıza inanıyoruz." dedi.

İhracatçılara su ürünleri, kanatlı eti ve yumurta ürünlerinin daha katma değerli satılması çağrısında bulunan Kızıltan, "Bugün yumurta 22 dolardan aşağı satılmamalı, bir çipura 5 avronun altında ihraç edilmemeli. Emeğimizin karşılığını alacak pazarlama yapmalıyız. Evet rekabetçilik var ama Türk su ürünleri sektörü, agresif üretim artışından Avrupa Birliği tedirgin oldu. Türkiye'nin üretim artışı bu hızla gitmesi halinde Yunan ve İtalyan üreticilerin olumsuz etkileneceği için Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye bir müeyyide gündeme gelebilir." diye konuştu.

Genel kurulun ardından toplam ihracatın yüzde 91’ini yapan ihracat şampiyonu 30 firma, başarı plaketleriyle ödüllendirildi.