ŞİRKETLER
16 Şubat 2021 10:46

Edenred’in dijital inovasyonları kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor

Pandemi ve hijyen kaygısının yeni yaşam koşullarını beraberinde getirdiğini söyleyen Edenred Türkiye CEO’su Selçuk Boztepe, bu dönemin tüketici alışkanlıklarında da bir değişime neden olduğunu ve dijital ürünlere olan talebi artırdığını vurguladı.

Edenred’in dijital inovasyonları kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor

Umut Çelik / umut.celik@platinonline.com

Pandemiyle gelen belirsizliklerle dolu bu döneme güçlü ve sağlam yapısıyla krizlere karşı dayanıklılığını ispat eden şirket, kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor.

“Yemek kartı pazarında lideriz”

Kurumsal ödeme çözümleri sektörünün lider firması olarak faaliyetleriyle  ilgili açıklamalar yapan Edenred Türkiye CEO’su Selçuk Boztepe, “Ön ödemeli kurumsal hizmetler alanında faaliyet gösteren Edenred olarak dünyada yemek kartı sektörünü inşa eden şirketiz. Global yapılanmamızla 46 ülkede, 10 bin çalışanımız ile özel sektörde ve kamu sektöründe yer alan 850 binden fazla müşterimizin 50 milyon kart kullanıcısına 2 milyon üye kuruluşla hizmet sağlıyoruz. Türkiye’yi de yemek kartı sistemiyle ilk kez tanıştıran şirket olarak, bugün ülkemizde 25 bini aşkın kurumsal müşterimizin 1,5 milyonu aşkın kart sahibine 45 bin üye restoran ve kafede, binlerce akaryakıt istasyonunda hizmet veriyoruz. Şirketlere verimli bir kurumsal gider yönetimi sağlıyoruz. Ne mutlu ki tüm bu çalışmalarımız sektörde en güzel şekilde karşılık buluyor. 2019 yılında Ipsos iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz araştırmaya göre, Türkiye’de Ticket Restaurant Edenred olarak yemek kartı pazarında lideriz, KOBİ ve büyük ölçekli şirketlerin bir numaralı çözüm ortağıyız” dedi.

Tüketici alışkanlıkları değişiyor, dijital ürün ve hizmetlere ilgi hızla artıyor

Pandemi döneminde değişen kullanıcı talepleri ve bu doğrultuda hayata geçirdikleri ürünlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Selçuk Boztepe, “Değişen ve dijitalleşen yaşam koşulları, pandemi ve hijyen kaygısıyla birleşince kullanıcılarımızın bizden beklentisi de ağırlıklı olarak dijitalleşme yönünde oluyor. Edenred Türkiye olarak hem kullanıcılarımızın beklentisine hem de dijitalleşmeye büyük önem veriyoruz ve bu alanlardaki yatırımlarımızla öne çıkıyoruz. Özellikle pandemi koşullarında teması en aza indirebilmek için dijital alandaki yetkinliğimizi kullandık.  2019 yılında lanse ettiğimiz Ticket Restaurant Yemek Kartı’mızın QR kod ile ödeme özelliği sayesinde kart taşıma, kartı kasiyere verme veya kartın POS cihazına değmesi gibi fiziksel temas gerektiren eski alışkanlıkları ve kartı unutma endişesini zaten rafa kaldırmıştık. 2020 yılının pandemi döneminde ise MyEdenred mobil uygulaması ve EdenredPay uygulaması yüklü yeni nesil yazar kasaların birbiriyle temassız olarak haberleşmesini sağlayarak sektörde bir ilke imza attığımız NFC teknolojili EdenredPay dijital ödeme çözümümüzü kullanıcılarımızla buluşturduk. Bu sayede mobil temassız ödeme hızı ve pratikliğini bir adım öteye taşıdık. EdenredPay, yeni nesil yazar kasa sahibi tüm işletmelerde kullanılabiliyor. Bu da üye restoran, kafe ve marketlerin yüzde 90’ından fazlası anlamına geliyor” diye konuştu.

“Dijital yetkinliğimizle teması en aza indiren çözümler sunuyoruz”

Temassız ödeme seçeneklerini artırmak amacıyla fiziksel kartlara bir alternatif olarak hayata geçirdikleri Dijital Kart ile de müşterilerini, temassız ve hijyenik bir yöntemle kart basım derdinden ve kargo teması gerektiren süreçlerden kurtardıklarını belirten Boztepe sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi döneminde temassız ve hijyenik olma özellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilen Dijital Kart, yanında bulundurma, kaybetme, yeniden sipariş etme, gelmesini bekleme gibi sorunları ortadan kaldırdı. Eskiden Ticket Restaurant Yemek Kartı ile fiziksel olarak ödeme yapan pek çok kullanıcımız bu dönemde ödemelerini mobil olarak yapmayı tercih etti. Teması azaltan ve sosyal mesafeyi koruyan bu çözümlerimiz çalışanların sağlıklarını korumalarına yardım ettiği gibi onların motivasyonlarını da artırdı.”

“KOBİ’lerin dijital dönüşümlerinde de yanındayız”

Edenred Türkiye, Ticket Restaurant Yemek Kartı ile KOBİ’lerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmesine, maliyetlerini düşürerek kaynaklarını daha verimli kullanabilmesine ve tasarruf etmesine yardımcı oluyor. KOBİ’lerin dijital dönüşüm sürecinde çözüm ortağı olmayı hedeflediklerini belirten Selçuk Boztepe, “Türkiye’deki işletmelerin yaklaşık yüzde 98’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Ancak maalesef ki KOBİ’ler yemek kartı uygulamasına geçerek vergi indiriminden faydalandıklarında ne kadar yüksek oranlarda tasarruf sağlayacaklarını tam olarak bilmiyor. Eylül 2019’da dünyanın lider araştırma şirketlerinden Ipsos iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz bir araştırmaya göre ülkemizde yemek kartı kullanım oranı hala sekizde bir seviyelerinde. KOBİ'lerin yüzde 40'ı ise yemek ödemesini çalışanlarına nakit olarak elden yapıyor. Edenred Türkiye olarak yenilikçi çözümlerimizin sunduğu avantajlardan KOBİ’lerin daha fazla yararlanmalarını sağlamak ve KOBİ’lere kaynak yönetimi konusunda bilgilendirmeler yapmak amacıyla tüm Türkiye’yi şehir şehir gezmeye; ziyaret ettiğimiz illerde başta ticaret odaları olmak üzere dernek ve çeşitli meslek odalarıyla bir araya gelerek KOBİ’leri vergi istisnası ve tasarruf konusunda bilinçlendirmeye başladık. Meslek odalarıyla imzaladığımız protokollerle oda üyelerine ayrıcalıklı fırsatlar sunduk. Önümüzdeki dönemde de il ziyaretlerimize devam etmeyi, KOBİ ve işletmelerle sık sık bir araya gelmeyi ve onların bizi birinci çözüm ortakları olarak görmelerini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ticket Restaurant Yemek Kartı ile yüzde 100’e varan vergi istisnası

Edenred Türkiye’nin şirketlere, işletmelere ve KOBİ’lere sunduğu faydalarla ilgili de bilgiler paylaşan Selçuk Boztepe, “Pandemi süreci ile ortaya çıkan ekonomik koşullarda işletmeler için ayakta kalmak ve tasarruflu olmak hayati önem taşıyor. Edenred Türkiye olarak biz de bu kapsamda şirketlere tasarruf ettiren akıllı çözümlerimizle destek oluyoruz. Ticket Restaurant Yemek Kartı ile şirketler; öğle yemeği giderinde yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisi, yüzde 22 gelir vergisi istisnası ile KDV indirimine tabi oluyor. Vergi istisnaları ile salgın nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan işletmelere yaklaşık yüzde 100'e varan vergi tasarrufu avantajı sağlıyoruz. Bunun yanı sıra çalışan başına yılda 6.500 TL’ye varan tasarruf imkanıyla şirketler zorlu günlerden kazançlı çıkıyor. Kaynaklarını doğru şekilde kullanan işletmelerin verimliliği de yükseliyor” dedi.

Akaryakıt kullanımında indirim ve tasarruf imkanı

Ticket Car Akaryakıt Çözümleri’nin sağladığı avantajlarla ilgili de bilgi veren Selçuk Boztepe, “Akaryakıt harcamalarını Edenred Türkiye ile yöneten şirketler, ister 1 isterse de 1000 aracı olsun avantajlı fiyatlar ve ödeme koşullarından yararlanarak satın alma hacmine göre indirimli akaryakıt alıyor. Tüm akaryakıt alımlarını tek faturada toplayan şirketler, hafta sonu kullanımının kısıtlanması, TL veya litre bazında belirlenen araca göre limit tanımlanabilmesi, belirlenen lokasyonlarda plakaya tanımlı akaryakıt alımı yapılabilmesi sayesinde kötüye kullanım riskini bertaraf ederek harcamalarını kontrol altına alıyor ve ayda ortalama yüzde 15’e varan tasarruf sağlıyor. Ticket Car’ın yeni online satış platformu ile şirketler taahhüte gerek kalmadan zahmetsiz ve çok pratik bir biçimde bu sisteme dahil olabiliyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çalışan bağlılığını artıran teşvik ve ödüllendirme çözümleri

Teşvik ve ödüllendirme çözümleriyle çalışan bağlılığını artırmayı hedeflediklerini belirten Selçuk Boztepe, “Çalışanlarının ve bayilerinin performanslarını ya da iş ortaklarını ödüllendirmek, özel günlerde onlara hediye vermek isteyen şirketler, Ticket Compliments hediye çekleri ve kartlarından yararlanarak çalışanların bağlılığını ve motivasyonunu da yükseltiyor. Ticket Compliments, şirketleri farklı markalarla anlaşmak, hediye temin etmek ve dağıtmak gibi operasyonel yük getiren süreçlerden ve bu süreçlerin maliyetinden de kurtarıyor, tek fatura ile işlem kolaylığı sağlıyor. Bu kapsamda markalara özel olarak hazırladığımız hediye kartları da çalışanlarının yaşam kalitesini yükseltmelerine ve sadakatlerini artırabilmelerine yardımcı oluyor. Çalışanlar Money Pro Kart ayrıcalığıyla tüm Migros, Migros Jet, 5M Migros, MacroCenter mağazalarında ve Migros Sanal Market’te; CarrefourSa Kurumsal Hediye Kartı ile de tüm Carrefour mağazalarında ve CarrefourSA Online’da özgürce alışveriş yapıyor.

Hayata geçirdiğimiz bir diğer ürün olan Ticket Market Kart da örneğin Ramazan ayı gibi dönemlerde çalışanlarına erzak yardımında bulunmak isteyen şirketlere hem pratik hem de hijyenik bir seçenek olarak öne çıkıyor. Ticket Market Kart ile hem işvereni hem de çalışanları koli taşıma sıkıntısından, ek olarak şirketleri depolama ve lojistik derdinden kurtarıyoruz. Bu ürünler sayesinde şirketler, çalışanlarının dilerlerse QR Kod ile mobil, temassız ve hijyenik ödeme yaparak tüm ihtiyaçlarını gönüllerince karşılamasını sağlıyor, motivasyonlarını yükseltiyor” dedi.

Birçok gider kaleminde avantajlı fiyatlar

Edenred Türkiye, sadakat programı Red Club Business ile pek çok gider kalemini oluşturan alımlarda da şirketlere avantaj sağladıklarını belirten Boztepe, “Seçkin markalarla iş birlikleri yaparak, kendi iş alanımız dışında kalan giderlerde de tasarruf sağlamak amacıyla şirketlere kargodan damacana su alımına, araç kiralamadan telefon faturasına kadar farklı ürün ve hizmet alımlarında indirim sağlıyoruz. Böylece birçok gider kaleminde piyasa fiyatları altında satın alma imkanı bulan şirketler, maddi kaynaklarını en verimli şekilde kullanabiliyor” diye konuştu.

 

 

 

EN ÇOK OKUNANLAR