Sani Şener, dinamizmi ve vizyonuyla ilham veriyor

Kapak röportajının son sayfa çıkışı geldi; her zamanki gibi önce fotoğraflara ve sayfa tasarımına dikkatlice baktım ve sonra okumaya başladım. 13 sayfalık dev röportajı bir solukta okuyuverdim. Bazı cümleleri tekrar tekrar okudum, not aldım. Bazı bölümlerde gülümsedim, bazı bölümlerden de hayat dersleri çıkarttım. Çünkü TAV Grubu CEO’su Sani Şener, her zamanki samimiyetiyle ve enerjisiyle Yazı İşleri Müdürümüz Bahar Akgün’ün tüm sorularına çok özel yanıtlar vermişti.


Oya Yalıman / oya.yaliman@platinonline.com

 

2000’li yılların başında havacılık sektöründe serbestleştirme ve özelleştirme politikaları başlarken havalimanı işletmeciliği sektöründe kurucu bir marka olarak yer alan TAV, çok kısa sürede dünya çapında başarılara imza atmayı başardı. Yola çıkarken, son derece net bir strateji belirlediklerinin altını çizen Sani Şener, “Finansal olarak küresel, operasyonel olarak bölgesel bir firma olacağız dedik. Kafkaslar’da, Balkanlarda ve Kuzey Afrika’daki havalimanı özelleştirmelerini alarak ilk 10 yılda, 10 havalimanından oluşan bir portföy yarattık. Bunu yaparken dünyanın her yerinden ortaklarımız oldu; bize yatırım yaptılar. İkinci 10 yıl için kendimize 100 milyon yolcu hedefini koyduk ama hayallerimizi kısa tuttuğumuzu fark ettik. 2012’de dünyanın önde gelen havalimanı işletmecilerinden Fransız Aèroports de Paris (ADP) ile ortaklık gerçekleştirdik. 2014 yılında stratejimizi yeniledik ve o güne kadar esas olarak TAV’ın işlettiği havalimanlarında hizmet veren servis şirketlerimizi serbest bıraktık. Bütün bu dönüm noktaları, TAV’ı bugün geldiği noktaya taşıdı” diyor. Bu vizyondan yola çıkarak Sani Şener ile TAV Grubu’nun dünden bugüne hangi değerlere yatırıp yaparak ilerlediğini, geçtiğimiz haziran ayında değişen ve çok merak edilen yeni ortaklık yapısını, kısa ve orta vadeli hedeflerini konuştuk.

 

‘PLATİN İŞ KİTAPLARI ÖDÜLLERİ 2017’ OYLAMASI 10 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Platin Dergisi olarak Ağustos ayından itibaren yine bir ilke imza atıyoruz ve 2017’nin en iyi iş kitaplarını sizlerle birlikte seçiyoruz. Platin Dergisi yayın kurulunun 10 farklı kategoride belirlediği adaylar arasından birinciler, 10 Ağustos gününden itibaren www.platinonline.com adresinde başlayacak ve 1 ay sürecek oylama ile sizler tarafından seçilecek. Sonuçları eylül ayında düzenleyeceğimiz ‘Platin İş Kitapları Ödülleri 2017’ töreninde hep birlikte öğreneceğiz. Bu heyecanlı süreçte aday olan tüm yayınevlerimizi, yazarlarımızı ve çevirmenlerimizi kutluyoruz ve başarılar diliyoruz…

 

Eylül sayımızda  buluşmak üzere….

 

Keyifli okumalar...