Da Vinci'li koleksiyonun ucuza satılışı istifa getirdi

Polonya hükümetinin, içinde Leonardo da Vinci'nin 'Kakımlı Kadın' eserinin de yer aldığı 2 milyar euro değerindeki koleksiyonu 100 milyon euro alması tartışma yarattı.

 

Polonya hükümeti, 2 milyar euro değer biçilen Çartorski Ailesi'nin koleksiyonu için 100 milyon euro ödendi. Çartorski Ailesi, Rembrandt ve Renoir’ın tablolarını da içeren koleksiyonun Polonya’ya ‘bağışlandığını’ duyurdu, vakfın yönetim kurulu kararı protesto için istifa etti. 


Yönetim kurulu üyeleri, satış konusunda 1802’de koleksiyonu oluşturan Polonya Prensesi İzabela Çartorski’nın soyundan gelen bir aile üyesi ve Kültür Bakanlığı arasındaki görüşmelerden sonra gerçekleşen satış için fikirlerinin alınmadığını söyledi.


Vakfın Başkanı Adam Karol Çartorski, “Her zaman Polonya ulusunun hizmetinde olan atalarının izinden gittiğini” belirterek, “Bir bağışta bulunmuşum gibi düşünüyorum ve bu benim seçimim” dedi.

 

Da Vinci’nin dört kadın tablosundan biri Koleksiyonun büyük bir bölümü Krakov’daki Ulusal Müze’de sergileniyor. İktidardaki muhafazakar ve Avrupa Birliği karşıtı Hukuk ve Adalet Partisi, bazı önemli işletmelerin ve sanat eserlerinin devletleştirilmesi gerektiğini savunuyor. Kültür Bakanı Piotr Glinski satışla koleksiyonun mülkiyetinin Polonya devletine geçtiğini duyurdu.

 

1490’da çizilen Kakımlı Kadın, Da Vinci’nin dört kadın portresinden biri. Tabloda Milano Dükü Ludovico Sforza’nın sevgilisi Cecilia Gallerani kucağında bir kakımla resmediliyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından el konulan eser, daha sonra sahiplerine iade edildi. Kakımlı Kadın “The Lady with an Ermine” - Leonardo da Vinci’nin sayılı tamamlanmış eseri arasında önemli yer tutar ve çoğu zaman Mona Lisa ile karşılaştırılır. Resimdeki portreye konu olan genç kadın Cecilia Gallerani’dir.