Antik kentlerde kazılara katılıyor ve seramik yapmayı öğreniyorlar

Ülkemizin tarihi eser ve mirasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla İçdaş A.Ş. çocukları kapsayan sosyal sorumluluk uygulamalarını sürdürüyor. Çocuklar antik kentlerde arkeolojik kazılara katılıyor ve antik kent ortamında çamurla haşır neşir olarak ve seramik yaparak binlerce yıl öncesine yolculuğa çıkıyorlar...

 

2014 yılından beri İÇDAŞ A.Ş. tarafından sürdürülen 'İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması' kapsamında, yaşları 7 ile 17 arasında değişen çocuklar ve gençler Assos Antik Kenti, Apollon Smintheion Kutsal Alanı ve Parion Antik Kenti’nde arkeolojik kazılara katıldılar.  Bu yıl 'İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk' başlığıyla Türkiye’de ilk kez uygulanan yeni bir sosyal sorumluluk projesi daha hayata geçirildi. Çocuklar, Parion antik kentinde çıkardıkları killi toprağı seramik objelere dönüştürmeyi öğrendiler. 

 

'İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması' iki gün sürdü. Çocuklar, Çanakkale’deki üç farklı antik kentte hazırlanan ‘kazı simülasyon alanında’ arkeologlardan eğitim alarak kazı yaptı. Kazı öncesi antik kentleri gezen ve bilgi alan ‘minik arkeologlar’ arkeoloji biliminin ve arkeolog olmanın  anlamına dair bilgilenerek keyifli zaman geçirdiler. 

 

MİNİK ARKEOLOGLARIN DÖRDÜNCÜ SEZONU

'İÇDAŞ Minik Arkeologlar Sosyal Sorumluluk Uygulaması' bu yıl dördüncü kazı sezonuna ulaştı. Bu yıl 250 çocuk, tarihi mekanlardaki kazılara katıldı. Çocuklar mirasa yönelik bilinçlerini artırırken, tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılmasına da tanıklık ettiler. İki gün süren kazı faaliyetlerine katılan çocuklara katılım sertifikası verildi. 'İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk' başlıklı sosyal sorumluluk uygulaması, Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü’nde bulunan 2 bin 700 yıllık Parion antik kentinde gerçekleştirildi.

 

Parion Antik Kenti Kazı Başkanı, 19 Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş; “Uygulamanın hedefi, çocuklarımızın ve gençlerimizin antik dönemlere yönelik zihinsel bağ kurmalarını sağlayarak, tarihi değerlere yaklaşımlarını, bakışlarını pozitif yönde geliştirmektir. İÇDAŞ A.Ş.’nin tarihi arkeolojik mirasa sahip çıkılması adına uygulamaya koyduğumuz bu proje ile çocuklarımız zihinsel olarak 2 bin 700 yıl önceki yaşantıya yolculuk yaptılar. O dönemin kap kacaklarını, malzemelerini, yaşam alışkanlıklarını anlamaya çalıştılar. Bu tür uygulamalar çocukların tarihi mirasa yaklaşımlarını pozitif yönde etkileyecektir” açıklamalarında bulundu.

 

İÇDAŞ A.Ş. Türkiye’nin en önemli arkeolojik kazı faaliyetlerine desteğini sürdürüyor. Çanakkale Biga’da çelik ve enerji üretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş. kültür hazinemize sahip çıkmaya devam ediyor. İÇDAŞ A.Ş. Çanakkale’de bulunan Truva antik kenti, Assos antik kenti, Parion antik kenti ve Apollon Smintheion kutsal alanı kazılarının ana sponsorluğunu sürdürüyor.