ABD ve AB elektronik cihaz yasağını görüşmeye devam edecek

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında uçuşlarda kabinde elektronik cihaz yasağı uygulanacağı iddiası üzerine yapılan görüşmelerin haftaya Washington'da devam edeceği bildirildi.

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında uçuşlarda kabinde elektronik cihaz yasağı uygulanacağı iddiası üzerine yapılan görüşmelerin haftaya Washington'da devam edeceği bildirildi.

ABD'nin uyguladığı kabinde elektronik cihaz yasağının, Avrupa havaalanlarını da kapsayacak şekilde genişletileceği iddiası üzerine Brüksel'de yapılan toplantı sonucunda, AB Komisyonu ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, görüşmeye AB Komisyonunun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc, Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, ABD İç Güvenlik Bakan Yardımcısı Elaine Duke ve beraberindeki heyetin katıldığı ve toplantıda hava güvenliği ile ilgili konuların ele alındığı belirtildi.

Her iki tarafın uçuş güvenliğine yönelik gelişen "ciddi" güvenlik risk ve tehditlerini değerlendirdiği, bununla birlikte mücadele edileceğine dikkat çekilen açıklamada, toplantıda elektronik cihazların bagajda taşınması konusu ile ilgili, mevcut havacılık güvenlik ve standartlarının, tespit kabiliyetlerinin ve son dönem güvenlik iyileştirmelerinin ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, hava güvenlik işbirliği hakkında AB ve ABD arasında yüksek seviye teknik ve siyasi görüşmelerin haftaya Washington'da devam etmesine karar verildiği ifade edildi.

ABD, aralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'nın da bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından, İngiltere ise Türkiye dahil 6 ülkeden doğrudan uçuşlarda kabin içine dizüstü ve tablet bilgisayarla normalden büyük cep telefonlarının alınmasının yasaklandığını açıklamıştı.

AB ülkelerindeki havalimanlarından ABD'ye her hafta 3 binin üzerinde uçuş düzenleniyor. Söz konusu yasağın Avrupa havayolu şirketlerini olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. (Kaynak: AA)