Yazarlar

CFO’LARIN ROLÜ DEĞİŞİYOR

Bu ay dikkatimizi çeken çok önemli b...

PANİĞİ 2015’İN İKİNCİ YARISINA TEHİR EDİN LÜTFEN!

Kısa bir zaman evvel çoğunluğu bankacılardan olu...

İYİMSERLİĞE KAPILMADAN YAPISAL SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Piyasalarda Mart ayı ile beraber başlayan bahar havası,...

EKİP ÇALIŞ(AMA)MASINDA TÜRKİYE GERÇEĞİ

Geçmişte çömlek yapar, yaptığımız &c...

EN İYİ FİKİRLER ZİHİNDE ÖLDÜRÜLÜR!

Yüksek lisans eğitimimi Manchester’da tamamladım. İngiltere’nin kuzey batıs...

GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI

Dünya genelinde ‘girişimciliği’ destek...

YENİLENEBİLİR, ÇEVRECİ SAKIZ PİL VE UÇAN KURYE

Her an, her saniye yepyeni bir fikir, ürün, u...

ÖZÜNE SADIK KALMAK

Whole Foods Market, ‘sürdürülebili...

MELEZ LÜKS

Size bundan 10 yıl önce Kenyalı, Müslüman ve zenci bir baba ile Hristiyan ve ...

YAŞAMSAL VE EKONOMİK MİRAS

Bu sayfada ve kimbilir farklı kaç yazıda, defalarca, çoğalan nüfusa paral...

DÜNYA OBEZİTE KONGRESİ’NDEN ÖZEL NOTLAR

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da dü...

LİBERALLERİN AK PARTİ İLE DERDİ NE!

Önce, 'liberaller' sözcüğünü T...

EKONOMİNİN GELECEĞİ: AİLE ŞİRKETLERİ

S&P 500 endeksinde işlem gören firmaların üçte birinin aile şirketi olm...
Dr. Yasemin Bradley
KIŞ GELDİ! BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRME ZAMANI!

Ayın sözü...
‘Az yiyenin daha çok tadı olur.’ Çin atasözü

Bağışıklık, vücudun yüksek özellikli hücreler, organlar ve lenfatik sistem aracılığıyla doğal mücadele yeteneğidir. Bu mücadelenin öncüleri cildimiz, saçımız, muköz zarlarımız, gözyaşları ve tükürük bezlerimizdir. Bunlar bizi zararlı atakl ve maddelerden korurlar. Hastalık yapıcı bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin saldırılarını geri püskürtürler. Sağlam bir bağışıklık mekanizması bizi sadece bu tip enfeksiyöz durumlara karşı değil, aynı zamanda alerji, artrit, anormal hücre değişimlerinden, kanserden de korur. Vücut direncimizi artırmanın, bağışıklığı desteklemenin en iyi yolu doğru beslenmek. Sadece bir besinin bile hafif eksikliği bazen vücudumuzun savaş yeteneğini azaltabiliyor. Dünyada ve ülkemizde son katıldığım konferanslarda öne çıkan bir konu var: Apiterapi. Tüm dünya bunu konuşuyor. Özellikle bir arı ürünü olan propolisin yararları hakkında her geçen gün yeni bir araştırma sonucu yayımlanıyor. 

Apiterapi ürünleriyle kışa daha dirençli başlamak mümkün!
Apiterapi, arı ile tedavi demek. Bal arısı ürünlerinin sağlık amaçlı kullanımı. Arı ürünleriyle hastalıkların tedavisi ve direnci artırma geleneğinin tarihi, aslında binlerce yıl öncesine dayanıyor. Ancak dünyada şu anda çok gündemde bir konu.

Bal arısı ürünleri nelerdir?
Bal, balmumu, polen, propolis, arı sütü.

Propolis nedir?
Bal arılarının ağaçlardan, çiçek saplarından ve diğer bitkisel kaynaklardan topladıkları reçinemsi bir karışım. Arılar bitkilerden topladıkları maddelerle propolis yapıyor ve bununla kovan ve petek gözlerini sterilize ediyor, kovana giren zararlıları öldürdükten sonra mumyalıyor, kovanın açık ve çatlaklarını kapatıyorlar. Nar suyu ile kıyaslandığında 62 kat daha yüksek, domates ile kıyaslandığında ise 120 kat daha yüksek antioksidan içeriğe sahip.

Polen nedir?
Çiçeğin erkek üreme birimi; çiçektozu. Koloni beslenmesinde protein kaynağı olarak önemli, adeta bir vitamin-mineral deposu. Polenin antioksidan kapasitesi domatese göre 4 kat, böğürtlene göre 3 kat daha fazla.

Arı sütü nedir?
6-15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir madde. Jel halinde, akıcı kıvamda, kremsi beyaz renkte. Kraliçe arı bununla besleniyor. Hem işçi arıların 2-3 katı kadar büyük hem de en az 50 kat daha uzun yaşıyor. Arı sütünün doğurganlık üzerinde etkisi var.

Balın antioksidan gücü var mı?
Var. Antioksidan kapasitesi diğer arı ürünlerine göre daha düşük. Ancak içeriğindeki antioksidan bileşiklerin emilmesi daha kolay, yani biyoyararlılığı daha yüksek. Bal tüketimiyle alınan sağlığımız için yararlı fenolik bileşikler, mide-bağırsak sisteminden diğer ürünlere göre daha fazla emiliyor.

‘Propolis ve arı sütü sayesinde kış hastalığına hiç yakalanmıyorum!’
Kışın çaylar baş tacımız. Artık hazır alabileceğimiz, bağışıklık mekanizmasını artırıcı çok güzel karışım çaylar satılıyor. Ancak evde çay hazırlamak da büyük keyif! Konunun uzmanını araştırdım, buldum. İstanbul’un Anadolu yakasında, Caddebostan’da harika bir dükkana sahip: Bio Store. Dükkanında aradığım her şeyin en iyisi var. Karşınızda bitki uzmanı ve aynı zamanda Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan. Propolis ve arı sütü sayesinde kış hastalıklarına yakalanmadığını belirten Ercan ile kısa bir söyleşi yaptım…

Kışın doğal yollardan direncimizi nasıl artıralım? Çay tarifi verir misiniz bize?
Kış hastalıkları için benim özellikle tavsiye ettiğim bitkileri zencefil, adaçayı, havlıcan, kuşburnu, ekinezya, ebegümeci, meyan kökü, hıbüskus, okaliptus yaprağı, sığır kuyruğu nezle otu, kekik ve hatmi çiçeği olarak sıralayabiliriz. Eğer bu bitkileri karışım yapmak gerekirse kış hastalıklarının türüne bağlı olarak farklı formüller uygulanabilir. Bunlardan birkaç örnek verelim.

SOĞUK ALGINLIĞI VE NEZLE İÇİN BİTKİ ÇAYI FORMÜLÜ
50 GR ZENCEFİL
30 GR HAVLICAN
30 GR ADAÇAYI
20 GR KUŞBURNU
20 GR EKİNEZYA

GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK İÇİN ÇAY TARİFİ
50 GR EBEGÜMECİ ÇİÇEĞİ
30 GR HATMİ ÇİÇEĞİ
30 GR MEYAN KÖKÜ
20 GR KEKİK
Ayrıca isteğe bağlı olarak yukarıda saydığımız bitkilerle koruyucu amaçlı kendi kış çayınızı yapabileceğiniz gibi, tarçın ve karanfille bu çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Yıllardır bu işin içindesiniz, baba mesleğiniz. Gerçekten ‘İçtim, nezlemi tak diye kesti!’ dedirten ne var?
Evet çocukluğumdan beri bu işin içerisindeyim. Baba mesleği olması dolayısı ile ilkokul çağından beri bitkilerle iç içeyim. Nezleyi tak diye kesen sihirli bir bitki olmasa da hastalığı en rahat şekilde atlatmanıza yardımcı olacak çaydan ziyade arıların ürettiği propolis oldukça etkilidir. Düzenli kullanıldığında sadece nezle değil, tüm kış hastalıklarına karşı vücudunuza çok ciddi anlamda direnç kazandırıyor.

Sizin kışın düzenli olarak kullandığınız bir ürün var mı?
Eski bir kronik faranjit hastası olarak düzenli olarak kullandığım ürün propolistir. Bu sayede senelerdir hiçbir kış hastalığına yakalanmadığımı söyleyebilirim. Ayrıca propolis, bağışıklık sistemi için mükemmel özelliklere sahip bir ürün. Mevsim geçişlerinde ise senede iki kere düzenli olarak 20 günlük arı sütü kullanıyorum.

Bu kitapta 100 mucize kürün tarifi var
Ayhan Ercan’ın bir kitabı da var: Doğadaki Sağlık… Bu kitapta 50 mucize bitkiyi konu ediyor, 100 mucize kürün tarifini veriyor. Didaktik, sıkıcı bir kitap değil; keyifle okuyorsunuz. Hem bilimsel bilgilere dayanıyor hem de aktarlık baba mesleği olduğu için konuya çok hakim. Oradan buradan aşırma bilgilerle, çevirilerle yazılmış bir kitap değil. Okuduklarını özümsemiş sonra kendi bilgisiyle harmanlamış da yazmış.

Soğuk aldınız. Hastalanmadan atlatmak için yapılacaklar:
Hemen proteini artırın: Gücünüzü en çok artıracak yiyecek kırmızı et. Evde yoksa bile hemen markete- kasaba uğrayıp alın, pişirip yiyin. Et alamıyorsanız yumurta var! Hemen 2 adet yumurta haşlayıp yiyin. Yine proteinden zengin mantar ve peynirle çırparak da yiyebilirsiniz.
Yüksek doz C vitamini alın: 500 veya 1000 mg C vitamini tableti alın. Nezle veya gribe yakalanacağınızı hissettiğiniz anda önce 1000 mg alın, sonra her öğünden sonra 500 mg’lık tabletle devam edin. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde bu doz sorun yaratmaz. Ama her seferinde söylediğim gibi vitamin hapları mutlaka doktorunuza danışarak kullanılmalı.
Sarımsak ve acı biber yiyin: Sürekli sosyal ortamlarda bulunduğum için sarımsak yemekten kaçıyorum. Çalışan kişilerde tehlikeli, bu kokuyla dolaşmanız zor. Ama akşam yemeğinde yerseniz sabaha kokusu az kalıyor. Hastalanacağımı hissettiğim zaman 2-3 diş sarımsak yiyorum. Mutfağımda kışın mutlaka 3-4 baş zulada bulunur. Acı biberi yemek, dayanmak zor. Ama inanılmaz işe yarıyor. Çorba ve sebzelerime katıyorum.
Sıcak ballı süt için: Gece yatmadan önce içine 1 kaşık bal karıştırılmış sıcak süt için. Süt proteinden zengindir ve antikor üretiminize yardımcı olur. Balın ise direnci artırıcı, öksürüğü giderici özelliği var.
Dudaklarınızı yoğun bir nemlendiriciyle kaplayın: Genelde bu tür soğuk algınlıklarınızın arkasında uçuk çıkar. Bunu önlemek için beslenmede protein alımını artırmak şart. Ama bir de cilde dışarıdan müdahale de gerekiyor. Uçuk mukozayla, derinin birleştiği yerlere bayılır. Burnumuzun içindeki nemli deri, ağzımızın içindeki kaygan nemli deri mukozadır örneğin. Tam dudakla mukozanın birleştiği yerlere yoğun bir dudak koruyucu sürün. İdeali bütün dudaklara ve ağız çevresine taşırarak sürmek.
Gece çorapla yatın: ‘Ayağını sıcak tut, başını serin’ diye boşuna söylememiş atalarımız. Gerçekten ayağı sıcak tutmak işe yarıyor. Pamuklu yatak çoraplarınız olsun. Gece her zamankinden biraz daha kalın bir gecelikle veya pijamayla yatın. Biraz terlemenizde fayda var.

 

 

Yazarın önceki yazıları